Poradna - Zakoupení vozidla

1. Zakoupení vozidla a přechod vlastnického práva

Nejdůležitějším krokem je uzavření kupní smlouvy. Podrobnosti o kupní smlouvě a vzor najdete zde.

2. Evidenční kontrola

Kupující: Ještě před přihlášením vozidla na dopravním úřadě musíte navštívit s vozidlem Stanici technické kontroly (STK) za účelem tzv. evidenční kontroly.

S sebou potřebujete: občanský průkaz, technický průkaz a samozřejmě automobil, který jste koupili.

Technici STK zkontrolují, jestli údaje na vozidle (VIN kód a číslo motoru) souhlasí s předloženými doklady a platnost technické prohlídky.

3. Odhlášení a přihlášení ojetého vozidla

Po prodeji prodávající společně s kupujícím na dopravním úřadě, přehlásí jedním úkonem vozidlo na nového majitele.

Společně vyplní a předloží následující doklady:

Převod na nového majitele je následně zapsán do velkého technického průkazu a je mu vystaveno nové osvědčení o registraci vozidla.

Registrační značky zústávají původní.

Převod podhléhá příslušnému správnímu poplatku.

4. Odhlášení a přihlášení s plnou mocí

Pokud se tak obě strany dohodnou, je možné, aby kupující zmocnil prodávajícího plnou mocí, a ten následně vůz přehlásil na nového majitele. Plná moc musí být ovšem úředně ověřená.

5. Přihlášení nového vozu

Celý proces probíhá stejné jako u ojetého vozu, s tím rozdílem, že nemusíte na technickou ani evidenční kontrolu do STK. Červenou nálepku vám na registrační značku umístí pracovník na dopravním úřadě.

Technická kontrola u nového vozidla má platnost čtyři roky, u ojetého pouze dva roky - platí pro osobní a malé nákladní (do 3,5t) automobily, motocykly (malé motocykly do 50ccm a 50 km/h – 6 a 4 roky) a přívěsy (malé přívěsy do 750kg – 6 a 4 roky).

6. Leasing

Pokud kupujete automobil formou leasingu a majitelem vozidla je po dobu čerpání finančních služeb leasingová společnosti, budete přihlášení vozidla potřebovat i příslušnou leasingovou smlouvu (doklad o zástavním právu).

7. Dovoz z ciziny

Pro vozidlo zakoupené v cizině doporučujeme nejprve ověřit, zda Vámi vybraný model a typ splňuje bezpečnostní a emisní požadavky pro provoz na komunikacích v ČR. Pokud nemáte zkušenosti z individuálním dovozem vozidel ze zahraničí, doporučujeme Vám se raději obrátit na firmy zabývající se dovozem a registrací vozidel ze zahraničí. Ušetříte si hodně času stráveného na úřadech a vyhnete se případným problémům s následnou registrací vozidla v ČR.

8. Pojištění vozidla

Kupující je povinen uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla (tzv. povinné ručení) co nejdříve po koupi automobilu. Bez uzavřeného povinného ručení není možno provozovat vozidlo na pozemních komunikacích!!! I když vozidlo nebude kupující krátkodobě používat, je povinen uzavřít povinné ručení do 14 dnů nebo nejpozději do 14 dnů uložit registrační značky a malý technický průkaz do depozita.

Prodávající: Povinné ručení můžete u své pojišťovny zrušit ve chvíli, kdy auto převedete na nového majitele (tzn., podepíšete kupní smlouvu). Žádost o zrušení povinného ručení můžete pojišťovně oznámit buď písemně, nebo osobně návštěvou pobočky pojišťovny, a to předložením žádosti o ukončení pojištění (nemusí být na formuláři pojišťovny) a doložením kopie uzavřené kupní smlouvy. Za ukončení smlouvy o povinném ručení si pojišťovny neúčtují žádný poplatek.

Tip: Vyžádejte si zdarma nezávaznou kalkulaci pojištění přímo od Cebia. Spočítáme pro Vás nejvýhodnější variantu jedné z velkých pojišťoven na trhu v ČR, kterou pak můžete porovnat s jinými nabídkami.