Hitparáda stočených aut

Co je to hitparáda stočených aut?

Rozhodli jsme se, že budeme upozorňovat na nejvíce stočená vozidla na trhu v České republice a poskytovat jednak informaci majitelům vozidel, zda nevlastní „Černého Petra“ ve své garáži, ale především ukazovat konkrétní příklady vozidel, která se na trhu v ČR prodala, nebo prodávají a u nichž došlo k této nekalé praktice.

Proč to děláme?

Již více než 25 let bojujeme proti automobilové kriminalitě a svými produkty službami pomáháme motoristům s bezpečným nákupem ojetých vozidel.

V roce 2008 jsme spustili systém AUTOTRACER, který má za cíl zobrazovat historii ojetých vozidel. Pro systém AUTOTRACER shromažďujeme data z automobilového trhu od různých subjektů z automobilového průmyslu a to tak, abychom mohli ke každému prověřovanému VIN poskytnout co nejvíce informací z jeho historie. Zaměřujeme se především na stavy tachometru, servisní záznamy, záznamy o poškození, určení správného roku výroby, kontrole, zda vozidlo není financované leasingem či spotřebitelským úvěrem nebo hlášené jako kradené v databázích policie ČR a SR. A samozřejmě máme i spoustu dalších užitečných informací.

Za více než 10 let, co prověřujeme historii ojetých vozidel, jsme se setkali s desítkami tisíc stočených tachometrů. V některých případech šlo o takové stočení, že nás samotné překvapilo, jaká auta se na trhu prodávají.

Nechceme si tyto informace nechat pro sebe, neboť tyto příklady mohou být důležité pro další kupující, kteří by měli vědět o tom, jaké nekalé praktiky se na trhu s ojetými vozidly stále dějí.

POZOR! Nový zákon od 1. 10. 2018

Pokuta až 500 000 Kč !

Od 1. října 2018 bude možné fyzické i právnické osobě uložit pokutu až 500 tisíc Kč za nelegální změnu celkově ujeté vzdálenosti na tachometru.

Přestože legislativa míří především na nekalé praktiky některých prodejců a individuálních dovozců, kteří za účelem vyššího výdělku u vozidel mění stavy tachometru směrem dolů, nový zákon bude mít dopad i na současné majitele vozidel.

Pro každého motoristu to tedy znamená, že by si měl vozidlo před nákupem pečlivě prověřit, aby se vyhnul nákupu vozidla se stočeným tachometrem. Tato vozidla budou nyní na trhu za „Černé Petry“ a předpokládáme, že jejich tržní cena se výrazně sníží a budou se hůř prodávat.

Pozor, kvůli stočenému tachometru nemusíte projít STK

Pokud si koupíte vůz se stočeným tachometrem a půjdete na STK, kde zjistí, že vůz vykazuje nižší kilometrový nájezd než při poslední STK, budete vyzváni k doložení výměny tachometru do 30 dnů. Pokud na vozidle nebyla provedena výměna počítadla ujeté vzdálenosti a vy o tom nebudete mít žádný doklad, STK neprojdete a autem tak nebudete moci legálně jezdit. Můžete tedy investovat stovky tisíc korun do auta, které vám bude stát na parkovišti. Situaci, kdy nebudete moci doložit výměnu počitadla ujeté vzdálenosti, pak bude dále řešit místně příslušný dopravní úřad. V závislosti na konečném řešení se však může stát auto prakticky neprodejným, nebo výrazně klesne na ceně. V případě, že byste při prodeji zatajili stočený tachometr, dopustili byste se trestného činu podvodu a mohli byste být trestně stíháni.

Prověřování aut je tedy nyní ještě důležitější, než bylo kdykoli dříve.

Co je to Car-Pass?

Diskutovaným tématem posledních měsíců v poslanecké sněmovně je Car-Pass. Tento systém funguje jen v Belgii, Holandsku a v letošním roce se zapojilo Slovensko. Jedná se o státem nařízený systém, do kterého musí autoservisy, stanice STK a autobazary povinně poskytovat při prohlídce vozidla záznam o stavu tachometru. Při prodeji automobilu si může vlastník vozidla zakoupit z tohoto systému výpis a ten následně předložit kupujícímu jako doklad o historii vozidla. V ČR se nyní o zavedení Car-Passu diskutuje.

Car-Pass pro český trh již ale prakticky existuje a to v podobě již 10 let fungujícího systému AUTOTRACER, ze kterého si můžete výpis koupit již nyní! Systém AUTOTRACER obsahuje na rozdíl od systému Car-Pass, ale i řadu informací navíc. Informace o haváriích vozidel a to včetně fotodokumentace, informace o pojistných událostech, o tom jestli vozidlo není ve vlastnictví leasingových společností, rady pro podrobnou identifikaci každého vozidla a řadu dalších informací pro bezpečný nákup vozidel.

Přijďte se přesvědčit, jestli vaše auto není „Černým Petrem“ ve vaší garáži

Prověřit vozidlo systémem AUTOTRACER

Po vložení VIN kódu se zdarma dozvíte, jaké všechny informace lze u vozidla prověřit.