Jaké auto chci vs. jaké potřebuji

Při výběru auta je důležité rozhodnout, co od auta chceme a potřebujeme. Bude to hlavní rodinný vůz pro každodenní ježdění? Druhé auto v rodině pro občasné dojíždění na nákupy? Víkendovka pro zábavu?

V každém případě bychom měli více než emocemi vybírat rozumem, protože vlastnictví auta vždy znamená výdaje. Nákupem to bohužel nekončí a je potřeba počítat i s náklady na údržbu, palivo, pneumatiky a mnoho dalšího.

Cena auta

Cena vozidla záleží samozřejmě na vašich finančních možnostech. V rozpočtu počítejte i s pojištěním, nákupem pneumatik, servisem apod. Vždy je lepší mít finanční rezervu pro nenadálé situace. 

  • Nové nebo zánovní auto bude rychleji ztrácet hodnotu - podívejte se do inzerce, za jaké ceny se prodávají o několik let starší vozy. Třeba luxusní limuzíny ztrácejí hodnotu velmi rychle, naopak jednoduchá levná auta mají pokles cen výrazně nižší. 
     
  • Ojeté auto je levnější a pokles hodnoty v budoucnu vás nebude tolik bolet jako u nového auta. Ojetina je ovšem rizikovější koupí – má za sebou minulost, kterou je potřeba vždy důkladně prověřit.
     
  • Čím starší auto je, tím větší je pravděpodobnost výskytu technických problémů a vážných závad. Spolehlivost ojetin se liší podle značek i jednotlivých modelů. Pročítejte recenze ojetin, ve kterých je spousta cenných rad a doporučení. 
     
  • Provozní náklady jsou možná ještě důležitější než kupní cena. Spočítejte si, kolik vás provoz vybraného auta bude ročně stát. V potaz vezměte náklady na palivo, cenu pneumatik (dle jejich rozměru), ceny náhradních dílů, délku servisních intervalů i hodinovou sazbu servisu.
     
  •  U ojetého auta nezapomínejte na první servis - vždy je dobré vyměnit olej, filtry, zkontrolovat stav brzd, rozvody motoru apod. Na první servis si připravte alespoň 10 % kupní ceny vozidla.  První servis po koupi ojetiny rozhodně neignorujte a nepodceňujte!

Hledáte-li ojetinu do 100 000 kč, určitě se mrkněte na náš výběr nejlepších aut do 100 000 Kč

Výběr značky a modelu

Výběr značky je u mnoha z nás čistě emotivní záležitostí. Pokud ale nekupujete víkendové auto pro zábavu, kde jsou emoce na prvním místě, doporučujeme vybírat rozumem. I za relativně malé peníze si lze pořídit dobře vypadající ojetý prémiový vůz. Ten má ale zpravidla i prémiové servisní náklady. 

Při výběru myslete i na to, že auto budete chtít jednou dobře prodat. Důležitá je proto volba motoru, barvy i výbavy auta. Čím oblíbenější konfigurace, tím lehčí prodej budete mít. 

Spolehlivost ojetého auta

  • Spolehlivost auta je často spojována se značkou, případně konkrétním modelem či motorizací. Doporučení vašeho automechanika nebo různá internetová fóra vám můžou výběr usnadnit, ale není to všemocné.
     
  • Na spolehlivosti ojetého vozu se totiž největším dílem podepisuje jeho řidič a majitel. Chování předchozích majitelů k autu bohužel není možné při koupi auta jednoduše zjistit. Vždy je nutné provést před koupí důkladnou fyzickou prohlídku auta. Pokud autům nerozumíte, využijte služeb známého automechanika nebo odborníka na auta, kteří mohou zjistit, kde jsou na vozidle problémová místa.
     
  • Důležitým předpokladem pro vysokou spolehlivost auta je dodržování termínů pravidelných prohlídek a předepsaného servisu provozních částí auta. Takže hledejte auto se servisní knížkou, v ideálním případě s kompletní dokumentací z provedených servisních prohlídek a technických kontrol.
     
  • Pokud budete jednat při koupi přímo s majitelem vozidla, chtějte vědět podrobnosti o údržbě, jak a kde auto servisoval. Chtějte faktury z autoservisů a servisní knihu. 

Benzín, nafta nebo jiné palivo?

Pokud nejste přímo rozhodnuti pro určité palivo, pak vám výběr může usnadnit tento jednoduchý popis:

Benzínové auto

  • Jezdíte málo a spíše krátké trasy (do 20 – 30 000 km ročně) – benzínové motory jsou méně citlivé na častější startování a kratší trasy. Pokud tedy auto budete celoročně používat pro běžné denní ježdění (škola, nákup, práce), pak je benzínový motor vhodnější volbou.
     
  • Vyšší průměrná spotřeba – benzínové motory mají vyšší spotřebu než diesely (pokud srovnáváme auta se stejným objemem motoru).
     
  • Zpravidla nižší náklady na servis – běžná údržba a výměna nebo oprava motorových dílů opotřebovaných provozem auta je u benzinu zpravidla levnější.

Dieselové auto

  • Ročně najezdíte hodně kilometrů na dlouhých trasách (ideálně 30 000 km ročně a více) – diesely potřebují k zahřátí motoru delší čas než benzinové motory a také častější starty jim nedělají příliš dobře. Jsou tedy vhodnější pro delší dálniční jízdy, často se využívají jako firemní vozidla.
     
  • Nižší průměrná spotřeba – hlavní výhodou dieselových motorů je jejich nižší spotřeba oproti benzínovým motorům (pokud srovnáváme auta se stejným objemem či výkonem motoru).
     
  • Zpravidla vyšší náklady na servis – dieselové motory jsou zpravidla náročnější na servis, běžná údržba i spotřební díly jsou většinou dražší než u benzínových motorů.

Pokud zvažujete jiné alternativy paliva pro své auto, pak jsou dnes na výběr hybridní pohony benzin/elektřina, pak čistě elektrická auta nebo auta s kombinovaným pohonem plyn/benzin – jako plyn se používá CNG (tedy zemní plyn) nebo pohon na LPG (někdy také postaru nazývaný propan-butan). Pokud se rozhodnete pro některé z těchto paliv, pak vnímejte a porovnávejte především vstupní pořizovací náklady auta, dostupnost daného paliva (tedy počet a hustotu čerpacích nebo dobíjecích stanic ve vašem okolí), náklady na servis, životnost, možné problémy s bezpečností v případě havárií atd.

Jak vybírat v autobazaru

  • Před návštěvou autobazaru hledejte hodnocení a recenze prodejce na internetu.
     
  • Při prohlídce auta bedlivě poslouchejte prodejce a při jakékoliv nejasnosti či pochybnosti se jej ihned ptejte. Dobrý prodejce by vám měl vždy být schopen odpovědět.
     
  • V případě, že prodejce jedná zmateně či nervózně, pak se mějte na pozoru.
     
  • Sledujte, zda vás sám upozorňuje i na věci spojené s provozem a servisem auta, což může také napovědět o jeho kvalitě a serióznosti.
     
  • Pro zvýšení jistoty bezpečného nákupu vám můžou pomoci:
    • Online prověření historie vozidla na webu Cebia.com.
    • Český původ – pokud bylo auto poprvé zakoupeno v ČR, je možné o autě zpravidla zjistit více informací.
      Kompletní dokumentace k vozidlu – servisní kniha, případně servisní záznamy, velký technický průkaz, atd. – projděte si pečlivě všechny informace v dokumentaci a opět se ptejte na nejasnosti, případně se nebojte údaje ověřit – např. servisní knížku telefonicky nebo emailem v servisu, kde bylo auto podle knížky servisováno.
    • Fyzická prohlídka auta – ideálně s odborníkem na auta nebo v servisu s možností prohlídky podvozku i motoru.

Kupní smlouva

  • Pokud bude vámi vybrané auto po vaší kontrole a prověření stále to správné auto pro vás, pak můžete přistoupit k sepsání kupní smlouvy
     
  • Autobazar nebo autorizovaný prodejce již bude mít kupní smlouvu jistě připravenou, ale určitě se nenechte tlačit k rychlému podpisu
     
  • Pokud vám to prodejce umožní, pak si nechte vzor kupní smlouvy poslat předem, abyste si mohli připravit otázky k případným sporným bodům ve smlouvě.
     
  • Nikdy nepodepisujte smlouvu, pokud v ní najdete frázi „kupuji auto, jak stojí a leží“ - tím se prodávající zbaví odpovědnosti za případné skryté vady na vozidle.
     
  • Nepodepisujte smlouvu, která obsahuje jakékoli ustanovení o rozhodčí doložce. V případě budoucího sporu s prodávajícím se tím můžete dostat do méně výhodné právní pozice. V případě, že smlouva rozhodčí doložku neobsahuje, řeší případné spory vždy soud.
     
  • Smlouvu nepodepisujte ani v případě, kdy technický popis neodpovídá stavu auta ve skutečnosti nebo kdy je ve smlouvě napsáno, že prodejce neodpovídá za rozdíl mezi skutečným stavem kilometrů a stavem uvedeným na tachometru.
     
  • V případě, kdy kupujete auto od soukromé osoby, mějte připravený svůj vzor kupní smlouvy.

Užitečný odkaz:
Vzor kupní smlouvy

Nezapomeňte prověřit auto i prodejce

  • Ještě před prohlídkou vozu je důležité si prověřit jeho historii. Nebylo v minulosti bourané? Nemá stočený tachometr? Vše snadno zkontrolujete on-line na Cebia.com.
     
  • I prodejce si můžete prověřit. Především je důležité, zda s vozem vůbec může nakládat. Pokud by totiž byl prodejce v exekuci, nesmí vám auto prodat (pokud byste auto koupili, s velkou pravděpodobností vám jej exekutor brzy zabaví). Proto si vždy ověřte, zda na prodejce není vedeno exekuční řízení v Centrální evidenci exekucí. Kontrolu lze provést on-line na exekuce.cebia.cz.